Dobre wykorzystanie przestrzeni w rodzinnym mieszkaniu

5 września, 2023

W kolorowym 68-metrowym mieszkaniu mieszka czteroosobowa rodzina. Na przykładzie tego wnętrza, we współpracy z Ceneo, przedstawimy Wam kilka sprytnych patentów, które pomogą zaoszczędzić przestrzeń.

Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie zapewniają tak dobrej izolazji akustycznej jak drzwi standardowe. Wymagają wolnej ściany przy drzwiach, ale pozwalają zaoszczędzić niemal metr kwadratowy potrzebny do otwarcia tradycyjnych drzwi. W wąskim przedpokoju tradycyjne drzwi do łazienki czy toalety (bo te muszą otwierać się na zewnątrz) bywają uciążliwą przeszkodą, gdy o poranku wszyscy domownicy szykują się do wyjścia. W tym mieszkaniu nie ma takiego problemu – wszystkie drzwi są właśnie przesuwne. Te do sypialni są dodatkowo obustronnie lustrzane, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. 

Szafa (widoczna w lustrze) została zaprojektowana w taki sposób, by znalazło się w niej miejsce na używane codziennie buty. Dzięki temu są łatwo dostępne, a jednocześnie nie zajmują cennego miejsca potrzebnego na komunikację. 

Łóżko z pojemnikiem

Dzięki temu, że w mieszkaniu wygospodarowano miejsce na garderobę, w sypialni nie ma szafy. Wykorzystano jednak miejsce do przechowywania pod łóżkiem. Łóżka z głębokimi szufladami świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy chcemy korzystać z miejsca z nich na co dzień – przechowywać w nich ubrania (np. bluzy czy grube swetry) czy pościel. Ale mają one jeden istotny minus – o ile uchwyty szuflad można usunąć albo wymienić na miękkie (np. skórzane), to trudno zapobiec uderzaniu się o twardy drewniany narożnik, gdy musimy manewrować między łóżkiem a ścianą czy szafą. Znacznie bardziej przyjazne dla nóg są łóżka tapicerowane w pojemnikiem. Podnoszenie materaca wymaga jednak więcej wysiłku – wówczas lepiej trzymać tam rzadziej używane rzeczy np. sezonowy sprzęt sportowy. 

Antresola z garderobą

Pokoje dzieci powstały w wyniku podziału jednego dużego, 15-metrowego pokoju. W obu zaprojektowano zabudowy, które rozwiązują problem miejsca do spania i przechowywania na tak małej powierzchni – na górze znajdują się łóżka, a na dole garderoby, w których mieszczą się nie tylko ubrania, ale i inne dziecięce skarby. 

W pokoju chłopca z garderoby wydzielono regał na książki i zabawki. Nad biurkiem zawisła tablica, która dzięki różnym uchwytom, półeczkom i wieszakom może pomieścić szkolne akcesoria i pełnić funkcję moodboardu. 

Pralko-suszarka

Zabudowa kuchenna została wykonana ze sklejki, jednak niektóre fronty zostały polakierowane na biało lub zielono i tworzą oryginalną kompozycję. Na starej podłodze ułożono płytki winylowe. Są cienkie, można je docinać nożykiem i są stosunkowo tanie, więc to dobry sposób na szybką i niedrogą metamorfozę. A sprawdzają się znacznie lepiej niż malowanie płytek, gdyż farba na podłodze szybko się ściera. Zmywarkę umieszczono tu pod piekarnikiem – takie rozwiązanie nie jest jeszcze zbyt popularne, ale w konkretnej kuchni może być dobrym sposobem na pogodzenie tego, co konieczne (odległość od odpływu) z wygodą i własnymi preferencjami (piekarnik na wysokości, bliskość zlewu oraz szuflad z naczyniami). 

W kuchni pod blatem znalazło się też miejsce na pralkę. To rozwiązanie, choć w niektórych krajach jest wymogiem, w Polsce budzi sporo kontrowersji. W przypadku aneksu kuchennego pralka faktycznie mogłaby być problematyczna – trudno relaksować się wieczorami przy dźwiękach wirowania. Jednak w osobnych kuchniach pralka nie powinna być tak uciążliwa. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na osobne urządzenia, dobrym wyborem będzie pralko suszarka do zabudowy. Niektórym osobom suszarki bębnowe kojarzą się z dużymi domami z osobnymi pralniami, ale tak naprawdę to właśnie w niewielkich rodzinnych mieszkaniach są najbardziej potrzebne – to tutaj jest najwięcej prania i najmniej miejsca na rozstawianie klasycznej suszarki. 

W salonie poprzednio była tapeta. Po jej usunięciu nierówności na tyle spodobały się właścicielom, że zdecydowali się na wyrównanie ściany tylko w dolnej części, tworząc lamperię. 

Galeria ścienna nad sofą obejmuje różnorodne prace w różnych formatach. Dzięki zastosowaniu ram w tym samym stylu, całość stanowi spójną kompozycję. 

Wanna i prysznic – niecodzienne rozwiązanie

W łazience królują pastelowe odcienie, które znalazły się nie tylko na ścianie w postaci płytek w oryginalnym kształcie, ale również ma umywalce, szafce i grzejniku. 

Właścicielce mieszkania zależało na wannie, a właściciel nie wyobrażał sobie łazienki bez deszczownicy. 

Deszczownice mają swoich zwolenników i przeciwników – albo nie korzysta się z nich wcale, albo korzysta się codziennie. To jedna z tych rzeczy, którą warto przetestować u znajomych czy w czasie wakacji. Zestaw prysznicowy z deszczownicą może się świetnie sprawdzić w sytuacji, gdy jest duża różnica wzrostu między domownikami. Wówczas osoba wyższa może korzystać z deszczownicy (o ile oczywiście lubi!), a niższa do siebie dostosować wysokość, na której umieszczona będzie słuchawka prysznicowa. Bo choć oczywiście można regulować uchwyt słuchawki, to jednak mało komu chce się to robić przy każdej kąpieli. 

Kiedy trzeba pogodzić potrzebę posiadana wanny i prysznica, najczęściej montuje się parawan nawannowy. Tutaj jest inaczej. Składany ozdobny parawan zamontowano obok wanny. A co się dzieje z wodą, która spływa z parawanu na podłogę? Dobre pytanie! Obok wanny znajduje się odpływ liniowy, do którego woda spływa dzięki odpowiedniemu spadkowi. 

Kilkakrotnie pokazywaliśmy Wam łazienki, w których otwarty prysznic i wanna stanowią wspólną przestrzeń kąpielową (ostatnio w rodzinnym domu, gdzie cała wnęka z wanną i prysznicem została pomalowana na koralowo), a tutaj mamy namiastkę tego rozwiązania na mniejszej powierzchni. 

Zapraszamy do obejrzenia home touru z tego mieszkania:

Mogą spodobać Wam się również inne artykuły, w których pokazujemy sposoby na dobre wykorzystanie przestrzeni w mieszkaniu:

Wnętrza Zewnętrza

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down