Zajrzyjmy do kolorowego mieszkania, którego właściciele mówią, że dla nich nie ma czegoś takiego jak "za dużo". Przynajmniej jeśli chodzi o kolory.
Marta jest literaturoznawczynią i pracuje w teatrze, a Łukasz historykiem sztuki i pracuje w instytucji kultury. W ich wnętrzach zobaczycie dużo żółcieni, turkusów i granatów a także sporo obrazów oraz szkła i ceramiki.
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.
Przedpokój
Szafka na buty kiedyś była nudna i biała. Marta pomalowała ją, dokleiła tapety, wymieniła uchwyty.
Przedłużeniem pojemnej szafy w przedpokoju są siedzisko, półki na buty i wieszaki. Jeszcze dalej zabudowa przechodzi w regał na książki.
Salon
Na jednej ze ścian salonu zawisły dzieła sztuki, które zostały stworzone przez kobiety i które przedstawiają kobiety. Właściciele chcieli zwrócić uwagę na podmiotowość kobiet, które przez lata były w sztuce marginalizowane i traktowane przedmiotowo. Zestaw mebli do salonu został wybrany z myślą o przedmiotach, które się w nich znajdą. I tak tutaj mamy np. płyty winylowe, a tutaj kolekcję płyt CD, która zresztą ma też swoją kontynuację z tamtej strony, obok sofy.
Nad rozkładaną sofą zawisł obraz autorstwa Tomasza Cebo. Zwróćcie uwagę na rozmiar dzieła. Wybierając obrazy do wnętrz, wiele osób sięga po zbyt małe rozmiary, które potem wyglądają w dużym wnętrzu trochę nieproporcjonalnie. Tutaj obraz został dobrany idealnie.
Marta i Łukasz uwielbiają szkło i ceramikę. Widoczne na zdjęciu wazony zostały wykonane współcześnie przez polską artystkę. Kiedy wyjmie się „lizaki”, można włożyć tam pojedyncze kwiaty.
Kuchnia
Kolorowe, malowane w kwiaty pojemniki pochodzą z wytwórni fajansu we Włocławku. Autorkami, które malowały ręcznie fajans włocławski były zazwyczaj kobiety. I te obie puszki też są właśnie sygnowane przez kobiety.
Kuchnia była trudna do zaprojektowania ze względu na skręcający kształt i dwa okna, ale udało się to znakomicie. Poza niezbędnymi sprzętami znalazła się w niej również chłodziarka do wina.
Większość szafek ma wystające uchwyty. Jednak fronty wysokiej zabudowy są pozbawione uchwytów, by nikt nie zahaczył o nie nogą. Zastosowano system otwierania na wcisk.
Szuflady zostały doskonale zorganizowane. Pojemniczki na przyprawy mają kolorowe etykiety. Z kolei produkty sypkie znajdują się w pojemnikach Loft, które kilkukrotnie pojawiały się u nas na kanale.
Ogród rozkoszy ziemskich, czyli niezwykła sypialnia
Najmocniejszym elementem sypialni jest tapeta z fragmentem obrazu „Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha. Obraz ma dla właścicieli wartość sentymentalną – dzięki niemu się poznali. Dziś, mając do na wyciągnięcie ręki, nadal codziennie zauważają nowe szczegóły.
Większość starych klasycznych dzieł jest dostępna w internecie na wolnej licencji, dzięki czemu można zlecić wykonanie tapety z ulubioną pracą. Marta i Łukasz wydali na tapetę 600 złotych.
Gdy w pokoju pojawia się dominujący motyw, jak np. obraz na tapecie, dodatkowe grafiki czy plakaty mogą wprowadzać niepotrzebny chaos i rozpraszać uwagę, dlatego warto postawić na inne dekoracje. Tutaj zawisły rośliny w dekoracyjnych kwietnikach, które wcale nie rywalizują z obrazem.
Pracownia
W pokoju do pracy oprócz biurka i sofy stanęła pojemna szafa z przesuwanymi drzwiami. Regały mają fronty, by zapobiec kurzeniu się książek. Dodała również ceramiczne kolorowe uchwyty. Stolik kawowy okrągły można w razie potrzeby przestawić do salonu, gdzie będzie doskonale pasował do dwóch pozostałych.
Kolorowa komoda to mebel z sieciówki, który Marta pomalowała na ulubione kolory.
Mocne kolory w łazience
W tak kolorowym mieszkaniu nie mogło zabraknąć kolorów również w łazience. Dominują niebieski i pomarańczowy, ale pojawiają się również kolorowe płytki lastryko, które wielokrotnie pojawiały się na kanale w różnych wnętrzach, gdzie często wychodziły na pierwszy plan. Jednak tutaj, w połączeniu z mocnymi barwami, wcale nie rzucają się tak mocno w oczy. Kolorowe płytki lastryko zostały połączone z bardziej stonowanymi z tej samej kolekcji.
Prysznic został umieszczony na środku pomieszczenia – to mniej popularne rozwiązanie (najczęściej widujemy kabiny umieszczone w rogu pomieszczenia), ale doskonale się sprawdza, gdy chcemy zmieścić zarówno prysznic, jak i wannę.
Kolorowe mieszkanie – koszty wykończenia
Wykończenie mieszkania o powierzchni 66,6 m2 kosztowało ok. 150 000 (w pierwszej połowie 2021 roku).
Poniżej niektóre koszty:
- projekt kuchni, łazienki i salonu – 3800 zł
- robocizna – 27 000
- zabudowa kuchenna – 20 000
- zabudowa w przedpokoju – 9 000
- zabudowa w łazienkę – ponad 6 000.
Zapraszamy do obejrzenia home touru, w którym zobaczycie również dokładniej wnętrza szaf i szuflad.
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.