Jaki klimatyzator wybrać?

6 maja, 2023

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim coraz wyższe temperatury. We Wnętrza Zewnętrza uwielbiamy ciepłe dni, spędzanie czasu na powietrzu i pracę prosto z balkonowego biura, ale doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że upały potrafią mocno dać w kość. Na temperaturę w mieszkaniu wpływa usytuowanie względem stron świata, układ pomieszczeń, piętro czy obecność zieleni drzew za oknem. Nie bez znaczenia pozostają także nawyki – jeżeli wychodząc rano do pracy, zostawimy odsłonięte okna w usytuowanym od południa salonie, po powrocie może nas przywitać patelnia. Aby nadmiernie nie nagrzewać pomieszczenia, warto pamiętać o zasłonięciu żaluzji czy grubych zasłon (np. zaciemniających). Jeśli to nie wystarcza, można pomyśleć o klimatyzacji.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.

Klimatyzator kanałowy

Klimatyzator kanałowy to nic innego jak system klimatyzacji z rozprowadzeniem powietrza, składające się z jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej, czyli to, co najczęściej utożsamiamy z klimatyzacją w mieszkaniu. 

W tym przypadku powietrze jest chłodzone (lub ogrzewane) w jednostce zewnętrznej, a następnie przepompowywane do pomieszczeń za pomocą kanałów wentylacyjnych, które zazwyczaj ukryte w sufitach, podłogach lub ścianach. Dzięki temu schłodzone powietrze jest równomiernie rozprowadzenie we wszystkich pomieszczeniach. 

O zainstalowaniu klimatyzacji najlepiej pomyśleć już na etapie budowy domu czy bloku. W budynkach wielorodzinnych konieczne może być uzyskanie zgody administracji albo chociaż zastosowanie się do wytycznych co do umiejscowienia jednostki zewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną można schować w zabudowie z otworami albo tak wkomponować ją we wnętrze, by nie rzucała się nadmiernie w oczy. 

Klimatyzator przenośny

Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie lub nie chcecie zainstalować klimatyzatora kanałowego, rozważcie zakup klimatyzatora przenośnego. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą chłodzić równomiernie całego mieszkania, ale tylko wybranych stref np. domowego biura, w którym spędzają czas w najgorętszych godzinach dnia, a wieczorem kuchni, w której przygotowują kolację. 

Klimatyzator przenośny nie wymaga żadnej skomplikowanej instalacji. Wystarczy go kupić, podłączyć do gniazdka i ustawić wylot powietrza w wybranym kierunku. To zdecydowanie szybsza opcja niż oczekiwanie na instalację klimatyzatora kanałowego przez specjalistę. A firmy specjalizujące się w montowaniu klimatyzacji co roku w czerwcu przeżywają oblężenie. Ale to nie wszystko!

Zalety klimatyzatorów przenośnych

Niektóre klimatyzatory mają wbudowane filtry powietrza, które pomagają w usuwaniu pyłków, alergenów i innych zanieczyszczeń. Wówczas nie tylko schładzamy pomieszczenie, ale również oczyszczamy powietrze, co jest szczególnie istotne dla alergików. 

Przenośne klimatyzatory, skupiając się na konkretnych obszarach, zużywają mniej energii niż tradycyjne systemy klimatyzacyjne, które chłodzą całe pomieszczenia. Dzięki temu zużywają mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Niektóre modele mają tryb grzewczy, dzięki temu w te wiosenne i jesienne poranki, gdy ogrzewanie w bloku jeszcze/już nie działa, możemy się doraźnie dogrzać. 

Wybierając przenośny klimatyzator, weźcie pod uwagę moc chłodzenia i rozmiar pomieszczenia, w którym planujesz najczęściej z niego korzystać. Zwróćcie uwagę również na klasę energetyczną. Pozostaje jeszcze jedna kwestia – przechowywanie. Klimatyzatory mają różne kształty i rozmiary – upewnijcie się, że macie w szafie, garderobie czy w piwnicy miejsce, w którym klimatyzator będzie mógł przeczekać zimowe miesiące. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam wybrać odpowiednie rozwiązanie. Nie zapomnijcie zajrzeć również do wpisu Jak przetrwać lato w mieszkaniu bez klimatyzacji, w którym wyjaśniamy różnice między klimatyzatorem a klimatyzerem. 

Wnętrza Zewnętrza

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down