Stół to nieodłączny element każdego wnętrza. Nie tylko spożywamy przy nim posiłki – stół również stanowi miejsce do pracy, spotkań i wspólnego spędzania czasu. W wielu domach życie toczy się wokół stołu. Dlatego wybór odpowiedniego mebla ma istotne znaczenie nie tylko dla estetyki, ale również funkcjonalności danego pomieszczenia. Innego stołu szukamy do wąskiej kuchni, innego do przestronnej jadalni, a innego do wielofunkcyjnego pokoju. Jaki kształt stołu wybrać i na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty sklepów?
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.
Stół prostokątny
Stoły prostokątne są znane z większej ilości miejsc do siedzenia i dużej powierzchni roboczej. Ich kształt doskonale pasuje do dużych jadalni. Kwadratowy stół sprawdzi się również wtedy, gdy mebel łączy funkcje miejsca spożywania posiłków z miejscem do pracy w domu. W przypadku tego rodzaju stołów warto zwrócić uwagę na proporcje. Ważne jest, aby odpowiednio dopasować długość i szerokość stołu do ilości i rozmiarów krzeseł. Przestrzeń między krzesłami powinna być wystarczająca, aby zapewnić komfort siedzenia.
Rozstaw nóg w stołach prostokątnych może być różny w zależności od projektu, ale najczęściej spotyka się cztery narożne nogi. Ich umiejscowienie w samych narożnikach blatu ułatwia wsuwanie krzeseł pod blat i umożliwia swobodne poruszanie się wokół mebla.
Stoły okrągłe i owalne
Stół owalny stworzy we wnętrzu bardziej nieformalną atmosferę. Często stanowi element małych pomieszczeń, ponieważ minimalizuje utratę przestrzeni przez ostre narożniki. Tego typu mebel przyda się również w niewielkiej kuchni, gdzie może pełnić funkcję stołu śniadaniowego. Rozstaw nóg w stołach okrągłych jest równomierny, co ułatwia wsuwanie krzeseł i zapewnia większą swobodę ruchu wokół stołu.
Ciekawym rozwiązaniem może być stół okrągły stojący na jednej nodze, umiejscowionej centralnie pod blatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zmieścić przy nim większą ilość osób. Zaokrąglona forma blatu sprzyja również lepszej komunikacji, ponieważ wszystkie osoby siedzące przy stole znajdują się w jednej płaszczyźnie, dobrze się widzą i mają równe możliwości uczestnictwa w rozmowie.
Okrągłe stoły są szczególnie popularne w rodzinach z małymi dziećmi. Ich forma nie tylko dodaje wnętrzu estetyki, ale również zwiększa bezpieczeństwo w domu. Dzieci często są aktywne i pełne energii, co może prowadzić do niezamierzonych wypadków. Stoły bez ostrych krawędzi minimalizują ryzyko potencjalnych urazów, które mogą wyniknąć z przypadkowych zderzeń z twardymi narożnikami.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając stół?
Oczywiście bezpieczeństwo dzieci to nie tylko kwestia ostrych krawędzi. Ważne jest również, aby unikać stołów zbyt lekkich, które mogą się łatwo przewrócić, podczas gdy maluch próbuje się podpierać lub wspinać. Dobrym rozwiązaniem jest wybór stabilnych stołów o solidnej konstrukcji, które są w stanie wytrzymać wszelkie wygibasy dzieci. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest stół. Wybierając stoły z wytrzymałych materiałów, takich jak drewno lub metal, można zapewnić większą trwałość i odporność na uszkodzenia spowodowane codziennym użytkowaniem przez dzieci.
Jaki stół do małego mieszkania?
Doskonałym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń są stoły rozkładane. Na co dzień nie zajmują dużo miejsca, ale w razie potrzeby można znacznie zwiększyć ich powierzchnię i w wygodnych warunkach przyjmować gości, grać w planszówki lub pracować. Wybierając stół do niewielkiego wnętrza, pamiętajcie o zachowaniu niezbędnych odległości od ścian i innych mebli, tak by móc swobodnie odsunąć krzesło i wstać od stołu. Szczególnie ciekawą propozycją dla niewielkiego wnętrza są stoły okrągłe – obłości sprawiają, że łatwiej poruszać się wokół mebla. Na co dzień, gdy ze stołu korzystają dwie osoby, stół okrągły może stać przy ścianie. A kiedy przyjdą goście można przestawić stół na środek pomieszczenia, by pomieścić cztery lub – jeśli stół rozkłada się do wersji owalnej – sześć osób.
Może spodobać Ci się również: