Koniec roku to czas podsumowań i rankingów. Dziś przygotowaliśmy przegląd tendencji i rozwiązań, które mogliście zaobserwować w 2021 roku na kanale Wnętrza Zewnętrza. W mijającym roku opublikowaliśmy na YouTube 33 filmy, z czego aż 28 to home toury lub room toury, a mniej więcej 1/3 to mieszkania dwupokojowe oraz kawalerki – jeśli zastanawiasz się jak najlepiej urządzić małe mieszkania, to znajdziesz u nas mnóstwo ciekawych pomysłów.
Okrągły stół
W 2021 roku pokazaliśmy na Wnętrza Zewnętrza 20 mieszkań. Co ciekawe w połowie z nich pojawiły się okrągłe stoły. Jakie są ich zalety? Choć zajmują więcej miejsca niż stoły kwadratowe lub prostokątne stoły, okrągłe stoły dobrze sprawdzą się w niewielkich wnętrzach – brak narożników sprawia, że można łatwiej poruszać się po pomieszczeniu, bez obaw o to, że wpadnie się na róg stołu, co może być szczególnie przydatne, jeśli w domu są małe dzieci. Okrągły stół ułatwia usadzenie przy stole dodatkowej osoby w taki sposób, by każdy z gości miał tyle samo miejsca, szczególnie jeśli zdecydujesz się na stół na jednej nodze. Wybierając stół tego typu zwróć jednak uwagę na to, by był wystarczająco stabilny. Na pewno nieraz siedziałeś przy chwiejącym się stoliku kawiarnianym i wiesz, że bywa to bardzo frustrujące, gdy stół się nagle przechyla.
Na środku okrągłego stołu jest sporo przestrzeni, by postawić potrawy, a każdy z biesiadników ma do nich łatwiejszy dostęp niż w przypadku stołu prostokątnego. Ile osób może usiąść przy okrągłym stole? Dla 4 osób wybierz stół o średnicy 90-120 cm. Dla 6 osób potrzeba już o średnicy 150 cm, a dla 8 osób aż 180 cm – taki stół sprawdzi się już tylko w bardzo przestronnych wnętrzach. Jeśli masz niewielkie mieszkanie i lubisz przyjmować gości, wybierz okrągły stół rozkładany – na co dzień nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca, a przy rozłożonym owalnym stole ugościsz wszystkie najważniejsze dla Ciebie osoby. Wybierając stół okrągły rozkładany, zwróć uwagę na to, gdzie przechowywane są dodatkowe blaty – standardem jest przechowywanie dodatkowych blatów pod tym głównym, ale zdarzają się i takie, w których dodatkowe blaty trzeba przechowywać gdzieś indziej – wówczas musisz przewidzieć na nie dodatkowe miejsce w szafie czy schowku.
Sprytna kuchnia
Na powyższym zdjęciu zwróć uwagę na jeszcze jeden element – czajnik na indukcję. Od kilkunastu lat standardowym wyposażeniem kuchni są czajników elektryczne, które gotują wodę szybciej niż czajniki na kuchenkach gazowych, ale też pobierają sporo prądu (w przypadku starej instalacji elektrycznej zdarza się, że jednoczesne włączenie czajnika elektrycznego i kuchenki mikrofalowej sprawia, że wybijają korki). Do tego zajmują miejsce na blacie, które w przypadku małych kuchni jest szczególnie cenne. Dlatego coraz częściej spotykamy się z czajnikami, które współpracują z płytami indukcyjnymi. Jeśli nie gotujesz na co dzień dwudaniowych obiadów, to pewnie rzadko korzystasz z czterech palników naraz – wówczas czajnik na indukcję jest świetnym wyborem.
Nawet jeśli szafki sięgają aż po sufit w niewielkich może brakować miejsca na wszystko to, co z czego korzystamy na co dzień i do czego chcemy mieć wygodny dostęp bez konieczności korzystania z drabinki. Dlatego świetnym patentem jest zamontowanie piekarnika niżej i umieszczenie szuflady, która zwykle jest przy samej ziemi, zaraz pod blatem. Dzięki temu zyskasz wygodną szufladę na sztućce, przyprawy czy akcesoria do gotowania. Możesz również wybrać piekarnik mniejszy niż standardowy i zaoszczędzić miejsce na kolejną szufladę.
W braku garderoby i schowka
W małych mieszkaniach bez garderoby czy schowka, a często również bez piwnicy, dużym problemem bywa przechowywanie odkurzacza, suszarki na pranie czy żelazka. Jeśli to tylko możliwe, warto przeznaczyć część szafy w przedpokoju na rzeczy gospodarcze, tak by nie chować deski do prasowania czy suszarki za zasłoną w salonie. Jeśli planujesz zakup odkurzacza pionowego, zadbaj o umieszczenie w tym miejscu gniazdka, dzięki któremu będziesz mógł ładować sprzęt. Fani odkurzaczy samojezdnych muszą znaleźć miejsce na łatwo dostępną stację ładowania. U Weroniki i Piotra odkurzacz trafił pod łóżko – dzięki temu, kiedy nie pracuje nie rzuca się w oczy, a nawet jeśli można go dostrzec to jest dopasowany kolorem do ramy łóżka – jeśli również szukasz białego odkurzacza jeżdżącego w dobrej cenie i z niewielką stacją dokującą, zerknij na Roborock S7. Innym ciekawym pomysłem jest wisząca szafa. Takie rozwiązanie pokazywaliśmy Wam w mieszkaniu w duchu Montessori – tam akurat znalazło się miejsce na buty i większe zabawki, ale to także idealne miejsce na jeżdżący odkurzacz albo legowisko dla psa.
Jak znaleźć miejsce do przechowywania ubrań w wąskiej i długiej sypialni? U Weroniki i Piotra szafy zostały zbudowane wokół drzwi i są dostępne od strony łóżka.
Z kolei u Marty i Adama niewielkie szafy we wnękach tworzą mini przechodnią garderobę – co prawda nie jesteśmy wówczas w stanie korzystać z obu szaf jednocześnie, ale nie tracimy miejsce potrzebnego do otwierania drzwi w głębi sypialni.
Mamy nadzieję, że te propozycje będą dla Was przydatne. Dajcie znać, jakie rozwiązania podpatrzone na Wnętrza Zewnętrza zastosowaliście w Waszych wnętrzach.
Post powstał we współpracy z Ceneo
Może zainteresować Cię również:
Super zebrane pomysły. Mieszkając w mieszkaniu (co wiem po sobie), warto zadbać aby każdy metr (często nawet mniej) był bardzo funkcjonalny. Pozdrawiam
Polerowanie tych lamp z pierwszego zdjęcia musi być bardzo pracochłonne.