Wysokie mieszkanie dla rodziny 2+4

7 lutego, 2023

Film z mieszkania tej 6-osobowej rodziny cieszy się na kanale dużym zainteresowaniem. Choć nie jest to przestrzeń dla każdego, to na pewno nie można jej odmówić dobrego wykorzystania powierzchni i kreatywnych rozwiązań. Dlatego dziś – we współpracy z Ceneo – chcemy pokazać Wam również zdjęcia. Pamiętajcie, że najeżdżając na zdjęcie możecie kliknąć w ikonkę Pinteresta i przypiąć je do swojej tablicy “wymarzony dom”. Tym razem mamy mnóstwo zdjęć dla fanów sklejki.

Mieszkanie ma powierzchnię 78 m2. Wykorzystano znaczną wysokość mieszkania (3,7 m), by znacznie zwiększyć jego powierzchnię – nad kuchnią, łazienką i częścią przedpokoju powstały antresole, a nad drugą łazienką pojemny schowek. 

Do części dziennej prowadzi długi korytarz. Sześć osób przygotowujących się jednocześnie do wyjścia? W ciasnym korytarzu to nie lada wyzwanie dlatego strefa wejściowa została powiększona kosztem sąsiednich pomieszczeń. Dzieki temu udało się wygospodarować nie tylko dodatkową przestrzeń na wkładanie kurtek i butów, ale i na pojemną szafę, legowisko dla psa oraz szafę gospodarczą z pralką i suszarką. 

Długi korytarz prowadzący do strefy dziennej został wizualnie podzielony niższym sufitem ­ na częścią przedpokoju znajduje się antresola dostępna od strony jednego z dziecięcych pokoi. Duże lustro optycznie poszerza pomieszczenie, a dzięki światło wpadającemu przez otwarte drzwi pokoju naprzeciwko – również do rozświetla. 

Pokoje dziecięce z antresolami

W pierwszym pokoju dziecięcym antresola zapewnia nie tylko prywatną przestrzeń do odpoczynku, ale również mnóstwo miejsca do przechowywania. Cała zabudowa została zrobiona ze sklejki. Dzięki zastosowaniu szkła ornamentowego antresola jest dodatkowo oświetlona światłem z salonu. 

W drugim pokoju dziecięcym stanęło piętrowe łóżko w kształcie domku, szafa i stolik do zabawy, natomiast na antresoli, zbudowanej nad łazienką, jest wydzielona przestrzeń dla czwartego dziecka. 

Urządzając pokój dziecięcy trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Tutaj mamy do czynienia z mieszkaniem na parterze, więc nie ma ryzyka upadku z wysokości. Jednak mieszkając na wyższym piętrze i widząc skłonności dziecka do wspinania się na okno, warto zastosować specjalne klamki do okien, które utrudnią dziecku samodzielne otwarcie skrzydła. Dostępne są modele z przyciskiem, który musi być cały czas wciśnięty podczas manewrowania klamką, jednak kilkulatki są często sprytniejsze niż nam się wydaje i mogą w klika minut opanować ten mechanizm, dlatego być może lepszym pomysłem byłyby bardziej popularne klamki na kluczyk. 

Przeczytaj również: Jak urządzić pokój dziecięcy?

Przechodnia łazienka

Jedna z łazienek została usytuowana pomiędzy pokojami dziecięcymi i jest pomieszczeniem przechodnim, nie ma do niej dostępu od strony korytarza. To rozwiązanie ma swoje minusy (konieczność zamykania drzwi z dwóch stron), ale warto je rozważyć, jeśli dzięki temu możemy zyskać np. wygodne miejsce na szafę dostępną od strony przedpokoju. Po prawej stronie jest wnęka z prysznicem, a z lewej pojemna zabudowa z dwiema umywalkami.

Salon i kuchnia

W salonie znajduje się niewielka sofa, huśtawka i wielofunkcyjny stół marki VOX z funkcją rozkładana i praktycznymi schowkami. Znajdują się przy nim tylko dwa krzesła. Miejsce siedzące zapewnia również siedzisko i obły puf. 

W kuchni nie ma górnej zabudowy, tylko dolna z prawie samymi szufladami. Jak widzicie, wysokie mieszkanie nie musi oznaczać szafek kuchennych po sam sufit. Choć jest to oczywiście praktyczne rozwiązanie, pozwalające pomieścić mnóstwo rzeczy, to czasem priorytetem jest coś innego. Brak górnych szafek sprawia, że kuchnia jest wizualnie lżejsza i ma bardziej salonowy charakter.

Chlebak, bateria, okap i niektóre dodatki mają miedziany odcień, który z jednej strony pasuje do niego loftowego charakteru pomieszczenia (czarna metalowa konstrukcja antresoli i industrialne lampy) a z drugiej kontrastuje z delikatnym kolorem frontów. 

Stosując AGD do zabudowy, a nie sprzęty wolnostojące, możemy ukryć nietypowe rozwiązania. Na pierwszy rzut oka pewnie pomyśleliście, że oprócz piekarnika znajduje się klasyczna chłodziarko-zamrażarka. Jednak w rzeczywistości jest tu tylko lodówka, bez zamrażarki. Dzięki temu można zmieścić więcej produktów spożywczych, które są wykorzystywane na bieżąco. Jeśli na co dzień zmagacie się z organizacją lodówki warto rozważyć taką opcję, a zamrażarkę (osobne urządzenie) umieścić np. spiżarni, pomieszczeniu gospodarczym czy w piwnicy, jeśli tylko macie takie możliwości techniczne. 

Nad kuchnią znajduje się antresola z materacami – można się tam schować, gdy na dole jest zbyt dużo chaosu albo przenocować gości. Można się też stamtąd dostać do obszernego schowka umieszczonego nad drugą łazienką. 

W drugiej łazience znalazła się pojemna szafka z wpuszczoną w blat umywalką oraz wolnostojąca wanna. 

Sypialnia z przeszkleniem

Sypialnię z telewizorem i zamykanym biurkiem otwarto na salon za pomocą dużego przeszklenia. W komentarzach pod home tourem wiele osób pisało, że to rozwiązanie im nie odpowiada, że brakowałoby im prywatności. To doskonały przykład na to, że – jak zawsze wspominamy – każdy z nas ma inne potrzeby i nie można oceniać funkcjonalności jakiegoś wnętrza w oderwaniu od indywidualnych preferencji jego mieszkańców. W przypadku rodzin z małymi dziećmi łóżko małżeńskie często jest nad ranem oblegane przez całą rodzinę – na tym etapie życia łatwy dostęp do sypialni może być ważniejszy niż możliwość odseparowania się.

W chwili gdy nagrywaliśmy home tour mieszkanie było wystawione na sprzedaż. Być może pomieszczenie, które u Magdy i Przemka pełniło rolę sypialni dziś pełni rolę pracowni a nowi właściciele urządzili sobie sypialnię na antresoli nad kuchnią.

Zapraszamy do obejrzenia home touru. Koniecznie dajcie znać w komentarzu, czy odnaleźlibyście się w tym wnętrzu.

Wnętrza Zewnętrza

Najnowsze wpisy

Zobacz inne wpisy
usercartmagnifiercrossmenuchevron-down