Zmywarki od wielu lat stanowią ważny element wyposażenia kuchni. Pojawiają się nawet w najmniejszych wnętrzach, tak jak np. w kawalerce z antresolą. Z tego wpisu dowiecie się, co warto wziąć pod uwagę wybierając zmywarkę oraz jej usytuowanie w Waszej kuchni. Zebraliśmy kilka pytań dotyczących zmywarek, które przewijają się na forach poświęconych urządzaniu wnętrz.
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.
„Dotąd nie mieliśmy zmywarki. Nie przeszkadza mi mycie naczyń i zastanawiam się, czy jest sens kupować zmywarkę do nowego mieszkania”
Czasem widujemy na forach czy grupach dyskusyjnych takie posty. Odpowiedzi innych forumowiczów nie pozostawiają złudzeń – większość z nas uważa zmywarkę za jeden z najważniejszych sprzętów w domu – „to najlepszy sprzęt domu”, „nie wyobrażam już sobie życia bez zmywarki”. W malutkich kuchniach czasem trzeba wybierać między zmywarką a dodatkową szafką. Ale i na to jest sposób – czytajcie dalej 🙂
„Mamy 4-osobową rodzinę. Jaka zmywarka będzie lepsza – 45 czy 60 cm?”
Tutaj odpowiedź nie jest już tak oczywista. Po pierwsze kluczowe jest to, ile posiłków na co dzień przygotowujemy. Jeśli wszyscy domownicy jedzą obiady w szkole czy w pracy, a weekendy spędzają aktywnie poza domem, duża zmywarka nie jest aż tak niezbędna jak u osób, które gotują dużo, chętnie i kilka razy w miesiącu spotykają się w domu ze znajomymi. Nie bez znaczenia jest również liczba naczyń, których chcemy używać na co dzień. Jeśli jesteście kuchennymi minimalistami i macie 10 kubków i 12 talerzy, to trudno Wam będzie zapełnić zmywarkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by włączać zmywarkę raz na dwa dni, ale wówczas musicie mieć wystarczająco dużo naczyń.
„Gdzie najlepiej umieścić zmywarkę?”
Jeśli chodzi o usytuowanie zmywarki w kuchni, jesteśmy ograniczeni przede wszystkim punktem odpływu wody. Najlepiej jeśli zmywarka sąsiaduje ze zlewem i koszami na odpadki. Jeśli dodatkowo w górnej szafce nad zmywarką umieścicie najczęściej używane naczynia (kubki, talerze) ładowanie i wypakowywanie zmywarki będzie ekspresowe. Ze względu na ryzyko zachlapania lepiej nie umieszczać zmywarki na końcu ciągu kuchennego, tuż przy ścianie. Jeśli jednak to dla niej jedyne sensowne miejsce, zadbajcie o to, by ściana była odporna na zmywanie.
“Czy warto kupić małą jednopoziomową zmywarkę?”
Jeśli macie malutką kuchnię i każda przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota, rozważcie zakup mniejszej zmywarki, takiej z jednym koszem. Pokazywaliśmy takie rozwiązanie dwukrotnie w naszych home tourach – w kawalerce o powierzchni 20m2 zobaczycie zmywarkę do zabudowy, a w mieszkaniu w stylu loftowym wolnostojącą, ukrytą za zasłonką.
“Czy można zamontować zmywarkę w słupku?”
Zmywarkę można umieścić nie tylko pod blatem kuchennym, ale także w słupku, podobnie jak piekarnik. Dzięki umieszczeniu go wyżej, nie musimy się schylać. To ciekawe, że tak chętnie umieszczamy piekarniki w słupku, a zmywarki nadal w większości montujemy nisko, choć przecież większość z nas myje naczynia częściej niż piecze. Takie rozwiązanie jest wygodne, ale uwaga! – w przypadku niektórych sprzętów i producentów umieszczenie zmywarki w słupku może skutkować utratą gwarancji. Taka informacja znajduje się m.in. na stronie IKEA, więc jeśli będziecie planować takie rozwiązanie, dopytajcie w sklepie, czy takie stanowisko sklepu jest nadal aktualne. Można też zamontować zmywarkę w słupku, ale nisko, pod piekarnikiem – tu jednak również sprawdźcie zalecenia producenta.
“A może dwie zmywarki?”
To rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników, ale niezależnie od osobistych preferencji warto poświęcić mu uwagę. Założenie jest takie, że naczynia, z których korzystamy na co dzień przechowujemy w zmywarce zamiast w szafkach. Wyciągamy czysty kubek i talerz z jednej zmywarki (A), a po użyciu wkładamy do drugiej (B). Po zapełnieniu zmywarki B, puszczamy mycie i sprzęty zamieniają się rolami – kolejnego dnia brudne naczynia odkładami do zmywarki A. Ważne jest tylko dostosowanie liczby naczyń do objętości zmywarki i duża doza pewności siebie, by nie dać sobie wmówić, że to fanaberia i że “w głowach się poprzewracało”.
Jak zawsze powtarzamy – nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ważne, by doskonale znać swój styl życia, nawyki (“zawsze miałam zmywarkę po prawej stronie od zlewu”), zadbać o ergonomię i nie przejmować się tym, co o naszych rozwiązaniach sądzą inni 🙂
Zajrzyjcie również do innych artykułów poświęconych kuchniom.