O ile zmiany w salonie czy sypialni jesteśmy w stanie wprowadzać nawet kilka razy w roku, remont łazienki czy kuchni wiąże się z wysokimi kosztami i dużą dezorganizacją życia domowników. Dodatkowo łazienki często są niewielkie, a intensywnie używane. Dlatego nawet drobne błędy przy urządzaniu tego pomieszczenia mogą powodować codzienną frustrację na wiele lat. Dlatego tak ważne jest, by kierować się po pierwsze zasadami ergonomii, po drugie łatwością utrzymania łazienki czystości, po trzecie – własnymi preferencjami i wygodą.
Trendy łazienkowe można podzielić na długofalowe tendencje (umywalki nablatowe, prysznic walk-in), które zostają z nami na przynajmniej kilka lat oraz na ekspresowe trendy, trwające np. rok czy dwa lata np. konkretne kształty i wzory płytek (w ciągu ostatnich ośmiu lat była moda na patchworki, subway tiles, imitacje marmuru, płytki cegiełki ułożone pionowo…). Urządzając łazienkę, warto mieć świadomość tego, które popularne rozwiązania są praktyczne i mają większą szansę zostać z nami na dłużej.
Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.
Format płytek
Ostatnio coraz częściej widzimy w projektach polskich projektantów kafelki w małych formatach. Bez wątpienia mozaika ma bardzo dekoracyjny, ale trzeba dobrze przemyśleć, w których partiach ścian ją położyć. Im drobniejsze płytki, tym więcej fug, a chyba nikt nie jest miłośnikiem ich szorowania.
Dlatego wybierając płytki na ścianę najmocniej narażoną za zachlapanie i osady z mydła, czyli pod prysznicem i przy umywalce, lepiej postawić na kafelki w dużym formacie, by zminimalizować powierzchnię fug i z wzorem nawiązującym np. do kamienia, na którym zachlapania będą mniej widoczne niż na gładkiej powierzchni. Ta sama zasada dotyczy oczywiście podłogi.
Umywalki nablatowe – wysokość ma znaczenie
W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się umywalki stawiane na blacie. Część osób uważa, że nie jest to praktyczne rozwiązanie, bo trudniej utrzymać wówczas utrzymać blat w czystości. Inni nie mają takich doświadczeń. Być może zależy to od wyboru baterii umywalkowej.
Nie będziemy dziś rozstrzygać tego sporu. Zajmiemy się innym aspektem – wysokością na jakiej powinna być zamontowana umywalka. Najczęściej podaje się, że górna krawędź umywalki powinna być na wysokości 85-90 cm od podłogi. Jeśli pod wspólnym blatem chcemy umieścić również pralkę, która ma ok. 85 cm, to umywalka nablatowa może być umieszczona zbyt wysoko, przynajmniej dla dzieci i osób niższego wzrostu. W takim przypadku warto postawić na umywalkę podwieszaną lub zintegrowaną z blatem. Dzięki temu zachowujemy spójną zabudowę, mamy blat na tej samej wysokości, a jednocześnie umywalka znajduje się na optymalnej wysokości.
Można oczywiście zrobić blat na dwóch poziomach (takie rozwiązania pokazywaliśmy między innymi w mieszkaniu ze złotymi dodatkami), jednak nie każdemu takie rozwiązana odpowiada. Jeśli więc zależy Wam na prostych liniach i wizualnym porządku, umywalka podwieszana będzie najlepszym wyborem.
Jaki kolor baterii wybrać?
Po trwającej wiele lat fazie na baterie chromowane, przeszliśmy przez modę na baterie czarne, często powiązane z wnętrzami w stylu industrialnym,, a w ciągu dwóch-trzech ostatnich lat ogromną popularnością cieszyły się baterie w różnych odcieniach złota, często w połączeniu z marmurem lub np. płytkami czy blatami imitującymi marmur.
Wybór baterii to nie tylko kwestia stylu i osobistych preferencji. Wiele osób, które wybrało baterie czarne lub złote, po kilku miesiącach lub latach zaczyna skarżyć się na odchodzącą farbę. Prawda jest taka, że nawet chromowane baterie można zniszczyć, używając nieodpowiednich środków do czyszczenia. Dlatego kluczową sprawą przy wyborze baterii jest wybór sprawdzonego modelu. Wpisując hasło np. baterie łazienkowe na Ceneo, możecie porównać wiele modeli. Nie ograniczajcie się do porównywania liczby gwiazdek, ale dokładnie czytajcie komentarze. Wiele osób wystawia oceny zaraz po dostarczeniu produktu, jeszcze zanim zaczną ich używać. Dlatego wypatrujcie opinii osób, które używają wybranej przez Was baterii od kilku miesięcy i mogą się wypowiedzieć na temat jej trwałości.
A kiedy już zamontujecie armaturę, zapoznajcie się uważnie z zaleceniami producenta co do pielęgnacji baterii. Szorowanie mocnymi gąbkami czy szczotkami oraz stosowanie silnie żrących środków czyszczących może trwale uszkodzić baterię.
Zapraszamy oczywiście na nasz kanał na YouTube, gdzie zobaczycie łazienki urządzone w bardzo różnych stylach. A jeśli sami macie doskonale zaprojektowaną łazienkę, która jest nie tylko praktyczna, ale i piękna i chcielibyście ją pokazać naszym widzom, wypełnijcie formularz zgłoszeniowy, a może za jakiś czas Was odwiedzimy.